O srubech

Materiál - dřevo

Ve stavebnictví všeobecně narůstá použití dřeva. Dřevo jako vynikající materiál zaručí tepelnou a akustickou pohodu pro sruby a roubenky. Vlivem pórovitosti dřeva je zaručeno pro srubové domy jedinečné přírodní mikroklima, jenž velice příznivě působí na lidskou psychiku a celkový zdravotní stav. Sruby a roubenky vám zaručí příjemný a jedinečný pocit, který nenajdete v žádné jiné stavbě.

Naše firma používá převážně materiál smrk a borovici. Dřevo dovážíme ze severských oblastí, kde dřeviny rostou pomaleji a mají přirozenou vyšší odolnost a trvanlivost a je na výběr více kvalitních kusů. Při správném zacházení a ošetřování bude kvalitně provedený srub sloužit doslova stovky let.

Poškození dřeva můžeme rozdělit na biotické a abiotické. Biotické poškození vzniká od plísní, hub a dřevokazného hmyzu. Abiotické poškození vzniká od povětrnostních vlivů a UV záření slunce. Veškerým poškozením se lze vyvarovat za použití různých laků, nátěrů a ochranných prostředků a v neposlední řadě i správným konstrukčním návrhem.

Všichni naši klienti obdrží návod pro ochranu a údržbu srubů s úkony, jenž je potřeba provádět pro dlouhou životnost srubu. Návod je zpracovaný individuálně pro každou stavbu s ohledy na její parametry a umístění.

Začátky ve srubu

Převážná většina firem na trhu pracuje s přirozeně schnoucím dřevem (tzn. nepoužívá umělé sušení dřeva v sušičkách) z důvodů cenových. Cena dřevostavby z uměle vysušeného dřeva je o mnoho vyšší, proto se moc nevyužívá. Srub bude tedy v několika dalších letech vysychat a bude docházet k sedání stavby, až se o několik centimetrů sníží. Proto je vhodné hrubou stavbu nechat určitý čas odstát, aby mohla volně vysychat. Též je důležité dřevostavbu v prvních sezónách používání nepřetápět tak, aby nedocházelo k moc rychlému vysychání. V průběhu času může docházet k praskání a podobným zvukům, které ovšem většinou neznamenají žádnou závažnou poruchu, pouze tvorbu výsušných trhlin nebo sesednutí spoje. Též je nutné upravovat aretační šrouby, které umožňují pohyb částí jenž nepodléhají objemovým změnám tak jako srubové stěny (např. sloupky).

Okna a dveře ve srubech

Výplně jako okna a dveře musí být osazena takovým způsobem, aby při sesychání stavby a jejím poklesu nedošlo k jejich poškození. Nad prostorem rámu a zárubně musí být dostatečný dilatační prostor který je stlačitelný a umožní sesedání. Boky rámu musí umožnit klouzání ve styku se stěnou. Používají se vodící lišty a rámy.

Zvláštní montáži podléhají i schodiště, oplechování komínu, sloupy, rozvody vody, kanalizace a jiné části stavby které mají rozdílné či žádné hodnoty změny výšky narozdíl od srubových stěn.

Srubové domy Sruby - chaty a chalupy altány rekreační objekty
 
 
Copyright © 2009-2013 Kanadské sruby
Powered and created by Tvorba webových stránek Pixel Design